Výbavička pro miminko do porodnice

Co si s sebou vzít do porodnice?

Tašku s věcmi do porodnice si připravte raději už dva týdny před plánovaným porodem. Vyhnete se tak stresujícímu balení na poslední chvíli a hlavně budete mít jistotu, že jste ve shonu na nic nezapomněly. Pomůže vám, když si věci rozdělíte do dvou tašek – jedna bude pro vás a druhá pro miminko. Pak budete mít potřebnou věc v danou chvíli vždy po ruce.

Neberte si s sebou do porodnice zbytečně moc oblečení, které během pobytu v porodnici stejně nevyužijete. Miminko dostane erární oblečky, takže mu stačí z domova jen zavinovačka. Pro sebe si zabalte dvě noční košile, pantofle, prádlo, ručníky a hygienické potřeby. Oblečení pro vás a miminko na odjezd z porodnice vám může dovézt tatínek později.

Vždy je lepší napsat si seznam a podle něj si věci do porodnice připravit. Níže máte sestaven malý plán, kterým se můžete nechat inspirovat.

Osobní dokumenty a doklady do porodnice

Jsou opravdu důležité, snažte se mít je všechny v pořádku připravené několik týdnů před porodem. Patří mezi ně:

– těhotenský průkaz, občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, porodní plán (pokud jste si ho nechaly sestavit předem)
– dále oddací list, pokud jste provdaná
– rodný list váš i manžela/partnera
– doklad o určení otcovství, pokud si přejete, aby mělo dítě příjmení po otci
– prohlášení o jménu dítěte
– rodinná anamnéza (nemusí být, toto se řeší u lékaře již v předstihu)

Hygienické potřeby do porodnice

– kartáček na zuby, pasta, neparfemovaný sprchový gel (abyste zachovaly přirozenou vůni kůže a miminko vás tak mohlo po čichu poznat), gel na intimní hygienu a vaše běžná kosmetika
– toaletní papír
– papírové kapesníky
– vlhčené ubrousky – na utírání zadečku miminka, opět neparfémované, šetrné k dětské pokožce!
– porodnické vložky – minimálně 40 kusů, protože v prvních dnech po porodu můžete silně krvácet
– gelové obklady na oteklá a bolavá prsa (zapůjčí Vám v porodnici)
– mastička Bepanthen – na opruzený zadeček miminka i na vaše rozpraskané bradavky po kojení
– neparfémovaný dětský olejíček
– ručník, osuška
– jednorázové pleny pro miminko
– vatové tyčinky na čištění oušek a nosíku děťátka
– hřebínek a kartáč na jemné dětské vlasy

Oblečení do porodnice

– dvě volné noční košile
– župan
– teplé ponožky
– síťové kalhotky, které koupíte v lékárně. Snadno se přeperou v ruce a rychle schnou.
– pohodlné bavlněné kalhotky
– speciální podprsenku pro kojící ženy a vložky do podprsenky (kvůli odtékajícímu mléku)
– dva páry omyvatelných pantoflí (jedny do sprchy). Počítejte s tím, že na porodním sále se pantofle snadno zašpiní krví

Ostatní potřeby do porodnice

– dudlík
– jestli nechcete používat erární nemocniční oblečení pro miminko, budete potřebovat dupačky, košilky a ponožtičky plus zavinovačku
– vitaminy a léky, které užíváte
– pytel nebo tašku na špinavé prádlo
– mobil s nabíječkou
– nějaké drobné na nákup nápojů a cukrovinek z automatu
– láhev vody, do které si můžete rozpustit šumivý vitamin C – dodá vám energii
– časopis nebo knížku

Ještě před termínem porodu si přímo v porodnici zjistěte, co všechno budete mít k dispozici. Zbytečně pak s sebou nemusíte vozit tolik věcí. Cennosti jako jsou šperky raději nechejte doma.

Co si má vzít tatínek do porodnice

Tatínek, který bude přihlížet porodu, by si měl vzít s sebou přezůvky a jídlo a pití na celý den, protože v porodnici většinou nebývá možnost koupit si nějaké občerstvení (kromě automatů). Na cestu domů bude miminko potřebovat teplé oblečení, autosedačku a teplou dečku. Dobré je mít při ruce látkovou plenu, kterou miminku můžete otřít sliny nebo ublinknutí. Maminka si musí nechat na odchod domů ještě trochu volnější oblečení. Bříško bude po porodu ještě trochu větší, než bylo před porodem.

Příprava výbavičky pro miminko do porodnice se liší v případě porodu v létě a v zimě. Podle toho byste si měli také chystat obblečení pro Vaše miminko. Níže máte také krátký seznam pro inspiraci.

Letní seznam věcí pro miminko

– košilku nebo body
– dupačky
– kabátek
– letní čepičku
– zavinovačku do autosedačky, pokud je chladněji ještě deku
– autosedačku + podhlavníček
– 1-2 jednorázové pleny
– látkovou plenu na otření v případě poblinkání

Zimní seznam věcí pro miminko

– košilku nebo body s dlouhým rukávkem
– dupačky
– kabátek
– rukavičky
– kombinézku
– teplou čepičku
– zavinovačku a teplou deku nebo zimní pytel do autosedačky
– autosedačku + podhlavníček
– 1-2 jednorázové pleny
– látkovou plenu na otření v případě poblinkání

Žena, která čeká miminko

si určitě koupí minimálně jednu chytrou knížku o těhotenství a porodu. V těchto knihách je vše potřebné rozepsáno. Najdete tam do detailů vyjmenováno vše, co Vás po celou dobu těhotenství potká, nebo potkat může. Je pravdou, že by si tyto knihy měli pročíst i nastávající tatínkové, aby byli také na vše připravení.

Nastávající tatínek má také svůj úkol

který si musí vypracovat, než k porodu dojde. Musí si připravit trasu cesty do porodnice a také musí vědět, kde má rodička nachystány věci do porodnice pro sebe a miminko. Musí se připravit na případné komplikace v dopravě a mít v záloze ještě jiný plán v případě, že ten první zklame. Nebo si nachystat číslo na taxi, popřípadě záchranku.

Pravdou je, že by věcí do porodnice nemělo být zase příliš mnoho. Dnes strávíte v nemocnici v případě pohodového porodu jen dva až tři dny, takže hodně věcí potřebovat opravdu nebudete. Pokud se stane, že budete rodit například císařským řezem, nebo Vaše miminko postihne novorozenecká žloutenka protáhne se Vaše návštěva v porodnici zhruba čtyři až pět dní a to jen v případě, že nenastanou komplikace.

Příchod miminka na svět je ta nejkrásnější věc

co Vás v životě může potkat. Připravte se proto na tuto významnou událost zodpovědně a zcela podrobně, aby Vás nemohlo nic zaskočit. Pokud si nebudete v něčem jisti, zeptejte se třeba kamarádky, která již porod absolvovala, nebo osoby Vám nejbližší, Vaší maminky.Ta už má porod 100% za sebou. A ráda Vám určitě pomůže.

Nezapomeňte na to, že je třeba si připravit také peníze, neboť za přítomnost tatínka u porodu se platí okolo 500,-Kč, každá porodnice má jinou částku. Je třeba se na to informovat, aby jste věděli ,kolik peněz si vzít s sebou. Jakmile dojde na porod nebude mít čas vracet se domů, nebo do bankomatu pro peníze. To byste mohli také příchod Vašeho miláčka na svět propásnout.

Platíte také za porodnici. Za den v porodnici zaplatíte 60,- Kč. Tuto částku si také ověřte na první návštěvě porodnice, kterou byste měla vykonat ještě před porodem, abyste věděla, v jakém prostředí budete rodit svého potomka.

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články