Hodiny jako součást každé domácnosti

Hodiny

Kde koupíme hodiny do naší domácnosti

Hodiny najdeme v kamenných obchodech i na internetu. Z kamenných obchodů to může být úzce specializovaný obchod s hodinami nebo i další druhy obchodů, které svou nabídku o prodej hodin pouze rozšiřují. Hodiny tedy najdeme v klenotnictví, prodejnách nábytku, květinářství, elektro prodejnách, obchodních domech, hračkářství, kancelářských potřebách, galeriích nebo na tržnicích.

V internetových obchodech stačí zadat název hodiny a objeví se nám více odkazů. Opět zde jsou stránky úzce specializované na hodinářství a pak stránky, které mají hodiny jako doplněk ke svému sortimentu.

Vybíráme hodiny do domácnosti

Hodiny do domácnosti vybíráme podle účelu, zařízení místnosti a samozřejmě nesmíme zapomenout na funkce a na způsob chodu hodin.


Hodiny do kuchyně

Vyrábí se nejčastěji z plastu, dřeva nebo porcelánu. Pokud hledáme hodiny nástěnné, které jsou nejčastější součástí kuchyní, měli bychom zvážit v jakém stylu a barvě kuchyni máme. Kuchyňské nástěnné hodiny mohou být doplněny o teploměr a vlhkoměr nebo o LCD displej, který ukazuje datum a teplotu.

Napájení je většinou na malý monočlánek nebo tužkové baterie. Cena se pohybuje podle vybraného provedení, nejlevnější jsou hodiny plastové, cena je již od 200 korun, dražší jsou dřevěné a skleněné, zde je cena od 500 korun. Nejdražší jsou designové hodiny, za ty zaplatíme částku od jednoho tisíce korun.

Kromě ručičkových hodin lze do kuchyňské sestavy dát hodiny digitální. Ty mívají více funkcí. Jednou z přídavných funkcí je minutka, která nám odměří požadovanou dobu např. vaření. Digitální hodiny bývají součástí pořizované kuchyňské linky, napájení bývá z elektrické sítě a cena do 500 korun.

Kuchyňská minutka je nepostradatelný pomocník, který upozorní, když je pokrm hotový a tak zabrání jeho připálení. V případě, že se člověk věnuje i jiné práci, často se stane, že se do práce tak zabere, že na vaření úplně zapomene. Včasné zazvonění kuchyňské minutky je pak k nezaplacení. Kuchyňské minutky jsou mechanické nebo digitální. Některé kuchyňské minutky jsou vybaveny magnetem, který slouží na přichycení například na ledničku či jinou kovovou plochu. Doba, na kterou můžeme minutku nastavit je 60 až 90 minut. Kuchyňské minutky bývají v provedení plastovém nebo kovovém. Jejich tvar je opravdu rozličný. Na trhu najdeme minutky v podobě ovoce, zeleniny, kuchyňského nádobí nebo jen obyčejného kolečka.

Cena kuchyňských minutek se pohybuje od 69 korun až do 600 korun.

Hodiny do obývacího pokoje

Můžeme je opět pořídit nástěnné. Zde volíme často dřevěné nebo designové provedení. Cena je zde od 700 korun a napájení na baterie.

Často používané jsou i hodiny stolní. Provedení bývá od dřeva až po žlutý kov. Většinou s nápaditým designem. Mohou mít různé doplňky: bití, kyvadlo, hrací melodie, multifunkční ciferník, který ukazuje den, týden, měsíc a rok. Ale i mapu světa s uvedením času v jeho jednotlivých částech. Na hodinách může být zobrazena i měsíční fáze, termometr a teploměr. Většinu těchto hodin lze nastavit na tichý chod. Napájení stolních hodin je buď mechanické, nebo na baterie.Cena těchto hodin od jednoho tisíce korun, ale může podle provedení a značky dosáhnout i čtyřiceti tisíc korun.

  • Stojací hodiny jsou speciální kategorií. Bývají ze dřeva a jejich provedení je mechanické většinou s řetízkovým natahováním a bitím. Bití lze v noci vypnout, může se vypínat i automaticky. Hodiny se natahují dle frekvencí, mívají různé melodie. Jako přídavek u nich můžeme najít lunární fáze, barometr nebo lodní hodiny. Jejich cena bývá vysoká. Ty nejlevnější pořídíme již za 20 tisíc korun, dražší mohou dosáhnout až 250 tisíc korun.
  • Kyvadlové hodiny se zavěšují na stěnu. Mohou být v provedení dřeva, kovu či minerálního skla. Bývají velmi nápadité. Jedná se většinou o hodiny řízené. Cena se pohybuje již od jednoho tisíce korun.
  • Kukačky jsou další hodiny vhodné do obývacích pokojů, jídelen nebo pracoven. Provedení hodin je většinou řízené s natahováním.Bývají ručně vyřezávané. Cena těchto hodin je od čtyř tisíc korun, podle provedení může být i dvacet tisíc korun.
  • Pendlovky jsou nástěnné hodiny v provedení dřeva nebo kovu, případně kombinace obojího. Mají kyvadlo a různou frekvenci bití. Provedení může být mechanické nebo quartzové. Podle provedenímohou mít automatické noční vypínání bití. Jejich cena je od dvou tisíc korun až po 120 tisíc korun za opravdu luxusní pendlovky.

Hodiny do dětského pokoje

Do dětského pokoje pořizujeme nástěnné hodiny a budík. Dětské nástěnné hodiny bývají nejčastěji v provedení  plastu nebo kovu, který je tematicky upraven. Na ciferníku bývají pro menší děti různé pohádkové výjevy, pro starší obrázky oblíbených postav, koníčků, oblíbené zábavy. Napájení je většinou na baterie a cena se pohybuje od 150 korun.

Budík může být v podobě pohádkové postavičky, motorky nebo jen klasický tvar v barevném provedení. Budíky mají jednoduché ovládání, podsvícení, provoz na baterie a cena bývá od 200 korun.

Hodiny do ložnice

Do ložnice si pořizujeme kvalitní budík. Zde je výběr velmi široký. V nabídce najdeme budíky s projekcí času, digitální, s rádiem i klasické ručičkové. Design budíků je od klasického provedení až po velmi nápaditý. Displej má ve většině případů podsvícení. Napájení může být síťové i na baterii. Může mít 12 / 24 hodinový denní režim. Může zde být i možnost opakovaného buzení, je také možné nechat se budit rádiem. Budík nám dokonce může ukazovat vnitřní a venkovní teplotu, datum a může se automaticky přenastavit z letního času na zimní čas. Ceny budíků jsou od sto korun až po tři tisíce korun, podle funkcí, provedení a také značky výrobce.

Hodiny do koupelny

Koupelnové hodiny bývají nástěnné, na baterii a hlavně voděvzdorné a vlhkotěsné. Mohou se připevnit přísavkami. Jako funkci mívají automatické přenastavení letního a zimního času, ukazují teplotu a někdy i vlhkost. Cena těchto hodin je od 350 korun.

Meteorologická stanice doma

Dnes si do domácnosti často pořizujeme i meteorologickou stanici. Ta nám řekne nejen kolik je venku stupňů, ale má i celou řadu dalších funkcí. Mívá velký snadno čitelný displej, podsvícení pro lepší čtení, ukazuje vnitřní i venkovní teplotu a také vlhkost a denní tlak vzduchu, mívá několik venkovních čidel pro lepší a přesnější hodnoty o počasí, které mohou být umístěny až 30 metrů daleko. Mívá možnost volby °C nebo °F. Ukazuje také datum a čas. Některé meteostanoce mají i paměť a možnost propojení s počítačem. Cena meteorologických stanic se pohybuje od 500 korun až po šest tisíc korun, opět podle funkcí, provedení a výrobce.

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články